Kalıp Beton

Beton için Kalıplar Nasıl Yapılır
Beton figürleri, beton mobilyalar veya betondan süslemeler yapmak istiyorsanız, uygun döküm kalıplarına ihtiyacınız vardır. Bunlar, bazen daha fazla, bazen daha az çabayla farklı malzemelerden yapılabilir.

Buna ek olarak, günlük nesneleri ve belki de ilk bakışta beton için döküm kalıpları yapmak için uygun görünmeyen nesneleri bile kullanabilirsiniz. Bu kılavuzda, kendi beton döküm kalıbınızı yapmanıza yardımcı olacak birkaç olasılık, ipucu ve püf noktasını özetledik.

Beton kalıpları nasıl yapılabilir? Burada cevaplar alacak ve kendi kendinize beton dökmek için bir kalıp yapmayı öğreneceksiniz. El işi yaparken eğlenin!

KALIP: KALIP DÖKÜMÜNDE BETON
Resimde görebileceğiniz gibi, bir kalıba beton dökmek için çorbalar, müsli ya da benzeri şeyler için kullanılan standart bir kase kullanabilirsiniz. Yarımküre yapmak istiyorsanız, betonu bir kaseye dökün ve betonun ortasına yerleştirilmiş daha küçük bir kaseyi üstüne bastırın. Bu, beton sertleştikten sonra size sağlam, içi boş bir yarım küre elde etmenizi sağlar. Diğer şekiller ve nesnelerle benzer şekilde yaratıcı olabilirsiniz. Bu sayede yapı malzemesini bir cam şişeye dökerek ve sertleştikten sonra dikkatlice kapatarak “beton bir şişe” elde etme olanağına sahipsiniz. Elbette böyle bir işlem için daha fazla içi boş gövdeler bulacaksınız.

Danışan kişi: Beton ve şap arasındaki fark nedir?

BETON DEKORASYONLAR İÇİN SİLİKON KALIPLAR
Silikon kalıplar ayrıca ev dekorasyonları ve beton dekorasyonların üretimi için vazgeçilmez hale gelmiştir. Örneğin, buz küpü veya pralin kalıpları, kek ve diğer silikon pişirme kalıpları da beton dökmek için idealdir. Beton için silikon döküm kalıplarının avantajı, yapı malzemesinin kalıplardan, muhtemelen kırılmadan esnek bir şekilde çıkarılabilmesidir. Hamur, su, çikolata ve diğer büyük mutfak gereçlerini dökmek için birçok farklı silikon kalıp vardır – bunları sadece beton figürler, beton kalıplar, kağıt ağırlıkları vb şekiller üretmek için kullanın.

Öğrenmeye değer: Fark nedir: Betonarme ve zırhlı beton (ALMANCA)

KY 1: KARTON / KARTO’DAN BETON İÇİN KALIPLAR
Tabii ki, çimento, kum ve su yapı malzemesini karton kalıplara dökerek daha kolay ve daha bireysel hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte, burada, kartona folyo, yapışkan bant veya diğer sızdırmazlık malzemeleri vasıtasıyla koruyucu bir tabaka sağlandığından emin olmak önemlidir. Dökülecek nesnenin boyutuna ve gerekli beton miktarına bağlı olarak, karton kalıbın kenarlarını dışarıdan da desteklemelisiniz. İçeriden koruma, karton formun kuru kalmasını sağlar. Dışarıdan gelen destek, karton duvarların beton kütlenin basıncına dayanmasını destekler.

Önemli bilgi: 1 m³ için kaç kg hazır betona ihtiyacım var?

KY 2: STRAFOR / STYRODUR’DAN BETON DÖKÜM KALIP
Bazı şekiller çok karmaşık, çok yuvarlak veya dalgalı, çok fazla açıya sahip olabilir veya karton kullanımı için çok basit olabilir. Beton için tel işleme döküm kalıpları üretmek veya bir veya iki 3D detay ekleyebilmek için, sadece Strafor veya daha ince gözenekli Styrodur kullanın. Bir bıçak veya sıcak tel ile (daha pürüzsüz kenarlar için) istenen boşluğu kesin ve betonla doldurun. Beton kalıp duvarlarını sadece Strafor, Styrodur veya benzer ürünlerden yapmak istiyorsanız, bunları ahşap, karton veya plastik bir taban plakasına yapıştırabilirsiniz. Ayrıca taban plakasının ıslanmaması gerektiğini de unutmayın lütfen.

KY 3: BETON DÖKÜM İÇİN ALÇI KALIP
Üçüncü KY (“Kendin Yap“) ipucunda beton için bir kalıp yapmak için alçı kullanılmasını öneririz.özellikle de ilk önce sıva oluşturmak ve sertleştirmek, ardından betonu doldurmak ve sertleşmesine izin verilmesi gerektiği için tabiki de daha fazla çaba gerektirecektir. Alçıdan çeşitli şekiller yapabilirsiniz. Herhangi bir nesnenin, bir vücut parçasının veya başka bir şeyin alçı kalıbını yaptıysanız bunu kum, çimento ve sudan yapılmış yapı malzemesi için kullanın.

YOUTUBE VİDEOSU OLARAK TALİMATLAR
Silikon kalıplar elbette en iyisidir, çünkü tekrar tekrar kullanılabilirler. Bir silikon kalıp beton veya alçı dökümü için birçok kez kullanılabilir. Bu nedenle, kendi kendinize bir silikon kalıp üretme çabasına değer. YouTube’daki birkaç video talimatı, kendi kendinize nasıl bir silikon kalıp oluşturacağınızı anlatıyor. İlgili videoları bu bağlantıyla arama sonuçlarında bulabilirsiniz. Beton mobilyalar inşa etmek için bir rehber arıyorsanız, sitemizde özel bir rehberimiz var. Bunun için sadece buraya tıklamanız yeterli.

BETON İLE YARATICI OLUN
Yaratıcı dekorasyonlar yaratmak için betona şekil vermek sadece ticari dekorasyonun dışına çıkıp ev, ofis ve bahçe için hoş bir değişiklik olmayacak, aynı zamanda bir hobi edinmeniz için de idealdir. Bir şeyi kendi ellerinizle işlediğinizde, yaratıcılığınızı canlanır ve aklınıza meşgul olacağı bir şey de vermiş olursunuz. Buna ek olarak, aileler ve onların evleri, ofis veya bahçe için de hediyeler yaratılabilir. YouTube’dan video izleyerek olsun veya olmasın – somut figürler, beton mobilyalar ve daha fazlasını yapmak için popüler KY tarzında çalışın. Gri tasarım birimlerine yönelik eğilim sadece 2017’de moda değil. 2016’dan bu yana 2017, 2018 ve önümüzdeki on yılın da ötesinde.

BETON YALITIMI: BETON YÜZEYLERİ DAYANIKLI HALE GETİRİN
Önerilerimiz, ipuçlarımız ve tavsiyelerimiz sayesinde harika ve yaratıcı somut fikirler uygulayabileceğinizi umuyoruz. Koleksiyonumuzda daha birçok rehber, talimat ve bilgi makalemiz var! Ayrıca, beton yüzeylerin işlenmesi için çeşitli ürünler sunuyoruz. DUALTREAT ürünlerimiz, beton yüzeyler, cepheler, duvarlar ve çatılar için bakım, yenileme, servis ve diğer önlemler sunan profesyonel kullanıcılar ve servis sağlayıcılar için stoklarımızda yer almaktadır.

Profesyonel yüzey ıuygulaması arıyorsanız, en iyi seçenek sektörde profesyonel bir beton yüklenicisi kiralamaktır . Bize ulaşın ve ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olalım.

EL SANATLARI YAPARAK EĞLENİN
Betondan yapılmış bir yıldız veya mobilya, dekorasyon ve kapı durdurucularına kadar- KY mağazasından biraz yaratıcılık ve beton ile bir çok şey mümkündür. Betonu kendiniz karıştırmak istiyorsanız, burada doğru kılavuzu bulacaksınız: Betonun ne kadar sertleşmesi gerekir? – bu makalede sadece başlık sorusuna cevap verilmemiştir, aynı zamanda daha fazla bilgi, veri ve değere de yer verilmiştir. Ayrıca diğer sayfalarımıza göz atabilir ve çeşitli makaleleri, kılavuzları ve talimatları okuyabilirsiniz. Beton ile neler yapabileceğinizi keşfedin. Yakında, beton yüzeylerin sızdırmazlığı, beton duvarların boyanması ve duvar kağıdı uygulanması ve çok daha fazla konuda profesyonel olacaksınız! İyi eğlenceler!

Kaynak:https://www.becosan.com/tr/beton-icin-kaliplar-nasil-yapilir/