Tuğla Örüm

Tuğla Duvar Nasıl Uygulanır?

Tuğla duvar örme, maharet gerektirdiği kadar bilgi, beceri ve planlama gerektirir. Her şeyden önce gerekli malzemeler hazırlanıp, duvarın nasıl yapılacağı konusunda net bir plan yapılır. İşte sizler için araştırdığımız tuğla duvar nasıl uygulanır sorusunun cevabı.

– Tuğla duvar örme işlemine başlamadan önce; pencere, kapı ve benzeri alanlar üst üste gelmeyecek biçimde belli bir planlama yapılmalıdır. Daha sonra işi yapacak olan ustalara yapılan planların detayları net bir biçimde ifade edilmeli ve uygulamalı bir biçimde gösterilmelidir.

– Tuğlalara yatay bir biçimde üst üste konulmalı ve işlem yapılırken oldukça dikkat edilmelidir. Tuğlalar arasında herhangi bir dengesizlik olması halinde tekrar kontroller yapılmalıdır. Ayrıca harç doldurma işlemleri yapılmalı, tuğlaların sıkıştırıldığına dikkat edilmelidir.

– Tuğla duvar uygulamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, işlemin belli aralıklarla bekletilerek yapılmasıdır. Yani her defasında en fazla 1,5 metre boyutunda örme işlemi yapılmalı, daha sonra 6 saatlik bir ara verilmelidir. Bu aranın verilmesi, duvarın daha sağlam inşa edilmesinde oldukça önemlidir.

– Duvarın kuruması beklenilmelidir. Mümkün olduğu kadar sıva işlemi duvar tamamen kuruduktan sonra başlatılmalıdır.

– İnşada kullanılacak olan tuğlaların harcın suyunu emici özellikte olmaması gerekmektedir. Bu nedenle işleme başlamadan önce buna dikkat etmeniz gerekecektir. Buna ek olarak örülecek olan tuğla duvarlar, inşaat derzlerinin üzerine gelmemelidir.

– Tuğlanın fazla yanık olmamasına dikkat edilmelidir. Bunu tuğlayı 1,5 metre yüksekten aşağı atarak test edebilirsiniz.

– Tuğla duvar uygulamasında kullanılan tuğlaların kırılması, çatlaması durumunda mutlaka yerine yenileri eklenmelidir.

Tuğla Duvar Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tuğla duvar uygulamalarında en çok dikkat edilecek konuların başında, tuğlaların nereden alındığıdır. Güvenli firmalarla görüşülmesi gerekmektedir. Bu ve buna benzer olan tüm uygulamalara sırasıyla dikkat ederseniz, amacına uygun olan tuğla örme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca harç yapma konusunda az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Duvar örme hususunda gereken tüm teknikleri tamamen bilmeniz faydanıza olacaktır.

Tuğla duvar uygulaması hakkında daha fazla detayı sitemiz üzerinden inceleme yaparak bulabilirsiniz. Tuğla taşlar hakkında dilediklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak:https://olivinstone.com/tugla-duvar-nasil-uygulanir/